+İş Elbiseleri, +Promasyon Kıyafetler +, İş Yelekleri, Promasyon Yelekler

İŞ YELEKLERİ

İş İş Yelekleri; çeşitleri bol olan iş elbiseleri ‘ndendir. Birçok iş alanında kullanılan farklı kumaşlardan üretilen yelekler çeşitli modellerde bulunur. Yelek, kolsuz olup vücudun ön ve sırt kısmını kapatan iş koluna göre farklı kumaş ve materyallerden üretilen bir giysi türüdür. İç ve dış mekanlarda çalışan kişiler için ayrı model ve kumaşlardan dikilir.Güvenlik amaçlı kullanılan iş yeleklerinin şıklık ve resmiyet için de kullanılan tipleri mevcuttur. Birbirine hiç benzemeyen iş alanlarında kullanılan iş yeleklerine benzer modeller gündelik hayatımıza da girmiştir. Kışın soğuktan korumak için kalın, içi polar kaplı üstü yağmur geççirmeyen kulamtan olan çok cepli yelekleri kullanırız.İş elbisesi olarak giyilen yeleklerin dış mekan için üretilen modelleri yağmurdan, soğuktan, rüzgardan vücudun orta kısmını korumak amaçlıdır. Bu modeller dik yakalı, içi dubleli veya muflon ya da polar kaplı, önden fermuarlı, alt kısmı lastikli veya düz inen ve bel altında biten yeleklerdir. Boynu, boğazı, beden kısmını, sırtı soğuktan ve rüzgardan korur. Dış mekanlarda iş elbiseleri olarak kullanılan yeleklerden reflektörlü olanları da mevcuttur. Bunların amacı uzaktan görünürlüğü sağlamaktır. Gene kalın soğuktan koruma amaçlı üretilenleri de olduğu gibi sadece fosforlu renklerde malzemeyle dikilenler uzaktan görünme amaçlıdır.
Bir bölüm yelek de genel olarak cepleri için kullanılır. Bazı meslek grupları daha ince ve bol cepli iş yelekleri kullanır. Bu tipler “V” yakalı olup, önden bir fermuarla kapanır. Kalın kumaşlardan dikilmezler. Ama birçok cebi vardır.

İç mekanlarda giyilen iş yelekleri ise daha çok şıklık amaçlı kullanılır. İnce ve hoş görünen kumaşlardan dikilirler. Gömleklerin üzerinde hoş dururlar. Genel olarak önden düğmeli, “V” yakalı ve belde biten modellerdir. Sırt kısmı astar kumaşında da olabilir. Ve bel kısmında küçük bir estetik amaçlı kemer olabilir. Bu kemer yeleğin bedene daha iyi oturmasını da kolaylaştırır. Sonuçta yeleğin şık görünmesi önemlidir. Bunlar yünü kumaşlardan olabileceği gibi viskon, pamuk polyester karışımı , veya saten kumaşlardan da dikilir. Bu tip şık yeleklerini takım elbiselerin içine gömlek üstüne giyilebilir.

İş yeleklerinde kullanılan cepler dikkat çekicidir. Özellikle dış ortamlarda çalışan kişiler bol cepli, kalın iş yelekleri giyerler. Cepler işle ilgili malzemeleri çalışanların üzerlerinde taşımasını kolaylaştırır. İş yeleklerinin en önemli özelliklerinden biri de kullanım pratikliğidir. Dış mekanlarda bedenen çalışan kişiler hava şartlarına maruz kalırlar ama aynı zamanda çalıştıkları için rahat hareket edebilmeleri gerekir. Bu nedenle aslında bazen iş yelekleri mont veya ceketlerden daha kullanışlı olabilir. Bu sebeple yeleklerde kullanılan büyüklü küçüklü cepler çok kullanışlıdır. Cepler çıtçıt, cırt cırtlı veya düğme ya da fermuarla kapalı olmalıdır. Hareket halinde olan çalışan kişinin ceplerinde olan malzemelerinin düşmemesi açısından önemlidir. İş yeleklerinin iç kısımlarına da cepler yapılmıştır.

İş yeleklerinin hafif materyallerden üretilmiş olması önemlidir. Hafiflik iş verimini artrır. İş elbiseleri olarak yeleklerin hafif olması dışında, kir tutmaması, soğuktan, rüzgardan koruması, kullanım pratikliği sağlaması, ceplerle kullanışlı olması beklenir. Kir ve tutmayan kumaşlardan üretilen iş yelekleri genel olarak polyester,naylonlu kumaşlardan dikilir. Pamuk-polyester karışımı kumaşlardan, polar kumaşlardan, kot kumaşlardan iş yelekleri de mevcuttur. Dış mekanlarda iş elbisesi olarak kullanılan yelekler iki katlı dikilir. Yani bir iş yeleğinin dış yüzeyi kir tutmayan, su ve soğuk geçirmeyen polyesterli kumaşlardan yapılırken, iç kısmı polar, muflon gibi vücut sıcaklığını koruyan malzemelerden yapılır. Bu tip soğuktan koruyan yeleklere anorak tipi yelekler adı verilir. Bu yelek modellerini kullanan iş kolları çeşitlidir. Güvenlik görevlileri, inşaat işçileri, fabrikalarda çalışan kesim, tamirhane çalışanları, otomotiv sektörü işçileri gibi çalışanlar genelde soğuk ortamlarda çalıştıkları için hem soğuktan korurunurlar hem rahat kol hareketleri ile çalışırlar hem de yeleğin ceplerinden faydalanırlar.

Bir de ince kumaşlardan yapılan cepleri açısından önemli olan iş elbiseleri vardır. Bu iş yelekleri genelde pamuk-polyester karışımı rahat kumaşlardan dikilir. Ilık havalara uygun terletmeyen kumaşlardan üretilir. Bu modellerin bol cepleri vardır. Kullanım amaçları daha çok cepleridir. Bu model iş yeleklerini daha çok muhabirler giyerler. Bu tip yelekler iş elbiseleri olarak özellikle gazeteci ve muhabirlerin en dikkat çeken kıyafetidir. Yazın ve bahar aylarında kargo veya evlere servis elemanları için de bu ince kumaşlı, bol cepli yelekler kullanışlıdır.

İş elbiseleri olarak yaygın kullanılan iş yelekleri hem dış hem iç mekanlarda giyilir. Çeşitli malzemelerden üretilen iş yelekleri farklı iş kollarına hitap ederler. İş elbisesi olarak yelekler kullanışlı ve pratik kıyafetlerdir..